Kuidas teha tutvust jooksmisega

Kevad on käes ning paljud meist alustavad taas treeninguid. Ranna hooaeg on ju kohe käes. Kuidas teha tutvust jooksmisega, eriti juhul, kui terve talv läbi sporditegemist vaid teleri vahendusel nauditud on ning kehakaalgi eelmisest rannahooaja omast oluliselt kõrgem.

Siin juures tuleks aga paljudele tähtsatele asjaoludele tähelepanu pöörata, et peale esimest treeningut koheselt loobumise mõtteid ei tekiks.

Enim levinud viga, mida algajad jooksjad teevad, on see, et alustatakse liiga suure intensiivsusega. Tulemuseks on see, et juba mõnesaja meetri pärast tekib tohutu hingeldamine või sääred kisuvad kangeks, ega taha enam liikuda. Selle peale kiputakse käega lööma ning kinnitama endale, et ju siis ei ole jooksmine minu jaoks.

Selleks, et nimetatud olukorda ära hoida, tuleks alustada kõndimisega. Jooksusamme võiks vahepeal teha, kuid sel juhul olgu need väga lühikesed ning korraga võiks joosta näiteks umbes minuti ning seejärel tuleks taas kõndimisele üle minna, et taastuda järgmiseks jooksu katseks. Ärge häbenege joosta aeglaselt, näiteks 5 km/tunnis. Sedasi teevad vahel ka tippjooksjad, intervallide vahel.

Esimeste nädalate treeningud võiksidki olla kestvusega 30-60 minutit ning olla kombinatsioon käimisest ja kergest sörkimisest. Nädalasse võiks mahutada kolm-neli treeningut. Teisel-kolmandal nädalal võiks juba jooksu kestvust vähehaaval suurendada. Kui suudate lühikeste sammudega juba pikemalt joosta nii, et hingeldamine võimaldaks kaaslasega vestelda, olete õigel teel. Katsetage!

Neljandal-viiendal nädalal võiksite proovida juba 5-7 km järjest joosta, kuid siinjuures ärge unustage, et sammud olgu endiselt lühikesed ning hingeldamine peaks võimaldama kaaslasega rääkida. Kui järjest jooksmine tundub liiga raske, minge kõndimisele üle ning peale taastumist jätkake taas jooksmist.

Et ühest korralikust jooksutreeningust rääkida, peaks seda tegema 8-12 km järjest ning nädalas 3-4 treeningut. Selle taseme saavutamiseks kulugu aga vähemalt 2-3 kuu pikkune ettevalmistav periood, millest just ülalpool juttu tegime. Selle kõige juures ärge unustage tervislikku toitumist ning motiveerivat treeningpäevikut. Edu eesmärkide saavutamisel!